سبک روستیک

سبک روستیک، سبکی از معماری و طراحی است که در آن از  مواد و متریال‌ طبیعی  ، به گونه ای که کمترین دستکاری ای در آنها صورت گرفته باشد و هچنین از لحاظ  فرم و بافت الهام گرفته از طبیعت باشند ، استفاده می شود.  فضای روستیک  حس و آرامش طبیعت را به داخل خانه دعوت می کند ، بنابراین زیر بنای سبک روستیک همواره طبیعت و استفاده از مواد طبیعی می باشد که  می کوشد  سرزندگی و نشاط را دل افراد زنده نگه دارد.

متریال های مورد استفاده در دکوراسیون داخلی به سبک روستیک

مصالحی که روزی گذشته گان ما برای ساخت و ساز خانه به کار می بردند امروزه در قالب دکوراسیون روستیک تبدیل به مد روز شده و طرفداران زیادی نیز دارد. سبکی که در اساس طبیعت گرا ، بی تکلف و صمیمی و در دنیای پرهیاهوی امروز بشدت آرامش بخش است.
سبک روستیک علاقه زیادی به مصالح طبیعی و روستایی و تکنیکهای سنتی دارد که مناسب ساخت فضاهای تفریحی و منازل ویلایی است در سبک روستیک مصالحی مانند چوب ، آجر، منسوجات و… بکار میرود و هدف آن انعکاس ذات طبیعت یعنی آرامش بخشی به خانه است.

چوب

 

چوب از بنیادی‌ترین موادی است که در سبک روستیک استفاده می‌شود. هر چه چوب حالت طبیعی و خام تری داشته باشد، صحه ی بیشتری بر فضاسازی محیط می گذارد . کاج از بهترین منابع است چرا که گره‌ها و خلل و فرج آن حالت طبیعی به محیط می‌بخشد. از دیگر درخت‌هایی که در سبک روستیک جلوه بسیار دارد، تبریزی است. می‌توان از تنه تبریزی به طور یک تکه به منظورهای متفاوت استفاده کرد..

سنگ

ازسنگ کوه و یا رودخانه می‌توان در جایگاه‌های متفاوتی در یک فضای روستیک استفاده کرد مثلاً می‌توان از آن شومینه ساخت و یا کف یا دیوار‌ها را با آن پوشاند. بافت نخراشیده و نا‌هموار سنگ تأثیر بصری بسیار قوی دارد که احساسی روستیک در فضا ایجاد می‌کند.

از جمله مثالهای ملموس کاربرد این سبک میتوان به میز و صندلی و جزیره ی آشپزخانه ، کابینت ، کانتر و میز بار ، سرویس خواب ، میز تحریر ،  کافی تیبل ،  قفسه ها ، بک گراند تلویزیون ، لوازم و اکسسوری های تزیینی از جنس چوب و ام دی اف ، کتابخانه ،  ظروف سفالی و… اشاره کرد.

 

 

 

 

 

گردآوری توسط:محمدرضا مرادی

باغ ویلا در شهریار

باغ در شهریار

ویلا در شهریار

ویلا در ملارد

باغ ویلا در ملارد

Tags: , , , , ,