ملک اداری یا موقعیت اداری؟!

ملک اداری چیست؟

املاک اداری، که معمولا به صورت آپارتمان هستند، به املاکی گفته می‌شود که شهرداری به آن‌ها مجوز «اداری» داده باشد. از این املاک به صورت قانونی و رسمی می‌توان برای راه‌اندازی دفاتر مختلف اداری استفاده کرد.

موقعیت اداری چیست؟

برخی از ساختمان‌های مسکونی موقعیتشان در خیابان‌های پرتردد یا بر خیابان است. این املاک با اینکه کاربری اداری ندارند، اما به خاطر موقعیتشان بسیار موردتوجه هستند و تحت شرایطی می‌توان از این ساختمان‌ها استفاده‌ اداری نیز کرد. به همین دلیل به آن‌ها املاک با موقعیت اداری گفته می‌شود.

شرایط فعالیت اداری در ملک مسکونی

شهرداری با توجه به طرح‌های توسعه‌ شهری به هر ساختمان مجوز اداری، تجاری یا مسکونی می‌دهد. بنابراین اجازه نمی‌دهد از آپارتمان مسکونی، استفاده اداری داشته باشید؛ حتی اگر ملک شما در موقعیت اداری باشد.  به همین دلیل فعالیت اداری در ساختمان مسکونی ممنوع است. شهرداری‌ها به شدت با این موضوع برخورد می‌کنند و تمامی دفاتری که در موقعیت‌های اداری دایر شده باشند پلمب می‌شوند. اما قانون یک استثنا در نظر گرفته و به یک شرط اجازه می‌دهد شما از آپارتمان مسکونی خود استفاده اداری کنید. آن شرط این است که بخواهید در آپارتمانتان یکی از دفاتر زیر را راه‌‌اندازی کنید:

 • دفتر وکالت

 • مطب

 • دفتر اسناد رسمی و ازدواج و طلاق

 • دفتر روزنامه و مجله

 • دفتر مهندسی

به این نکته توجه داشته باشید فقط «مالک» می‌تواند از این استثنا استفاده کند و مستاجر ساختمان‌های مسکونی، حتی اگر بخواهد یکی از دفاتر یاد شده را در ساختمان راه بیندازد، باز هم کارش به پلمب دفتر ختم می‌شود. برای راه‌اندازی دفاتر فوق در موقعیت اداری نیازی به اجازه از شهرداری ندارید و فقط کافی‌ است از صنف مربوطه مجوز داشته باشید.

ویژگی های املاک اداری سند اداری

 • ساختمان ها برای دریافت مجوز اداری به صرف هزینه بسیار بالایی نیاز دارند. به همین دلیل خرید، رهن و حتی اجاره آنها بسیار سنگین و نیازمند پرداخت هزینه های بالایی است.
 • استقرار در املاک دارای سند اداری و تاسیس دفتر در کنار صرف مبالغ بالا فوایدی نیز دارد که مهم ترین آن آسایش و آرامش صاحبان کسب و کار است. در واقع این واحدها به دلیل قانونی بودن و اخذ مجوزهای مربوطه، بدون دغدغه و ترس شکایت همسایگان و یا پلمپ توسط شهرداری می توانند به کار خود ادامه دهند.
 • در صورت نبود بودجه کافی برای خرید املاک اداری می توانید آنها را رهن و یا اجاره کنید.
 • مجاز بودن تبلیغات و نصب تابلوی دفتر یکی دیگر از مزایای این املاک است.

ویژگی های املاک با موقعیت اداری

 • اما شهرداری برای کنترل اوضاع در ساختمان های مسکونی به شدت با تاسیس دفاتر اداری در این بخش ها برخورد می کند. به همین منظور ضوابط و شرایط خاصی در این زمینه تعریف و تاسیس دفتر در املاک با موقعیت اداری به شدت محدود شده است. هرگونه تخطی و سوء استفاده از این قوانین ممنوع و دارای پیگرد قانونی است. شهرداری استفاده اداری از این املاک را فقط برای مالکان مجاز اعلام کرده است. بنابراین مستاجران به هیچ وجه حق استفاده اداری از ساختمان های مسکونی را نخواهند داشت و اگر بدون توجه به قانون اقدام به این کار کنند با پلمپ توسط شهرداری روبرو می شوند. مالکان برای شروع کار بایستی مجوزهای لازم را از اتحادیه و صنف مربوطه دریافت کنند و لزومی برای مراجعه به شهرداری وجود ندارد. بنابراین احداث دفتر در این املاک فقط با خرید و نه  اجاره یا رهن امکان پذیر است.
 • املاک با موقعیت اداری در مقایسه با انواع اداری قیمت تمام شده پایین تری دارند. دلیل این موضوع را می توان به مجوز کاربری مسکونی آن نسبت داد.
 • تاسیس دفتر در ساختمان های مسکونی برای مالکان در زمینه های کمتری کاربرد دارد و محدود به دفتر وکالت، پزشکی (مطب)، مهندسی، روزنامه و اسناد رسمی است. برای هر استفاده ای غیر از موارد ذکر شده، باید املاک اداری مورد استفاده قرار گیرد.

گردآوری:محمدرضا مرادی